Galerija 11/07/95 učestvovala na konferenciji EMA 2017 (Evropska muzejska akademija 2017), gdje je imala priliku da predstavi svoj rad pred uvaženim članovima akademije, kao i predstavnicima drugih muzejskih institucija. U sklopu spomenute konferencije, Galerija 11/07/95 je dobila status kandidata za jednu od nagrada akademije, a ostvarila je i značajne kontakte sa drugim muzejima. U okviru konferencije koja se održala od 29. do 30. septembra u Makedoniji (Skopje), učestvovali su poznati evropski muzeji kao što su Evropski Centar Solidarnosti (Gdansk, Poljska), Riga Motor Museum (Latvia), Arheološki muzej (Grčka), GPO Witness History Visitor Centre (Dublin, Irska) i mnogi drugi. Dvije glavne nagrade odnijeli su GPO Witness History Visitor Centre (Dublin, Irska) i DESIGNMUSEUM (Kopenhagen, Danska).
Osim prezentiranja Galerije u okviru konferencije, Galerija 11/07/95 od ove godine postaje i jedna od partnerskih institucija Evropske muzejske akademije. Zaključivanje partnerskog odnosa predstavlja značajan iskorak Galerije u pravcu njenog etabliranja na muzejskoj sceni Evrope, kao i umrežavanja sa drugim muzejima i galerijama.
Evropska muzejska akademija je fondacija koja je osnovana sa ciljem promoviranja istraživanja u oblasti muzeologije i muzeografije, promocije konstruktivne kritike i diskusija o novim muzeološkim znanjima. Kroz svoje aktivnosti, predavanja, kurseve, nagrade, ova zajednica nastoji da uveže muzejske radnike i stručnjake, razmjenjujući ideje i muzejske koncepte.
Galeriju 11/07/95 su na konferenciji u Makedoniji predstavili Tarik Samarah, osnivač i direktor Galerije i Anela Hakalović, koordinatorica programa Galerije. U svojoj prezentaciji ukazali su na specifičnost ove institucije koja se kao hibridni koncept muzejskog i galerijskog prostora bavi historijom u njenoj nezavršenoj formi. Iako je usmjerena na čuvanje sjećanja na žrtve genocida, Galerija 11/07/95 u svom radu, kroz kombiniranje umjetničkog i dokumentarnog pristupa, nastoji da ponudi alternativu historijsko-političkim narativima koji u centar stavljaju zločin i počionice zločina, dok žrtve svode na statistiku i broj. Uzdižući individualno iskustvo i patnju žrtve kao mjesto razumijevanja i susreta – Galerija 11/07/95 osim programske i tematske usmjerenosti na zločin u Srebrenici, ali i na rat u Bosni i Hercegovini, u svom radu prezentira i promovira i teme koje se vežu za rat i zločine i na drugim mjestima i u drugim vremenima, pri čemu se uvijek u prvi plan stavlja status žrtve i njeno iskustvo.
Tarik Samarah učešče na konferenciji i zaključivanje partnerskog odnosa sa Evropskom muzejskom akademojom ocijenio je “dobrim pokazateljem ispravnosti puta kojim ide Galerija 11/07/95 – a to je kreiranje reprezentativne institucije koja će na dostojanstven način odavati počast žrtvama rata u BiH, biti snažan glas protiv ratova koji se dešavaju danas širom svijeta, a istovremeno formom i konceptom predvoditi i pratiti savremene muzejske tendencije.”
Učešće na prestižnoj konferenciji EMA 2017 predstavlja još jedan korak u realizaciji zacrtane strategije uspostavljanja savremene muzejske institucije. Podsjećamo da je Galerija 11/07/95 ove godine bila također finalista takmičenja Museums in Short 2017, te da je prošle godine predstavljena u finalu nagrade EMYA Awards 2016.